Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Шест лица денеска даруваа крвна плазма, а меѓу нив беше и една медицинска сестра од Штип која го победи корона вирусот, напиша на Фејсбук министерот за здравство, Венко Филипче.

-Да им помогнеме на заболените од ковид-19 побрзо да оздрават. Досега се обезбедени 52 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти со коронавирус. Благодарност до сите хумани дарители- стои во објавата на министерот.
Филипче ги повика сите излекувани пациенти кои ги исполнуваат условите за дарување плазма да даруваат. Да бидат хумани и да спасат човечки животи.

Прочитајте и...  Експлозијата во Бејрут прекина фотографирање на млад пар на денот на венчавката (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат