-4 C
Скопје

Tag : каменолом

Вести Слајдер Хроника

Драма кај Демир Капија: Се повредила мигрантка при скок во воз, сопругот побарал помош од полицијата

Слободен печат
Вистинска семејна драма се случувала синоќа кај каменоломот Јаворица – Демир Капија кога едно лице мигрант барало помош од полицијата на Граничниот премин Михајлово. По...
Хроника

Кумановец починал по пад во ископ во каменолом

Слободен печат
Педесет и седумгодишен кумановец кој управувал со товарно возило кипер при работа во каменолом паднал во ископ и починал. Случајот во полиција е пријавен вчера...
Вести Економија

ДОМ се заканува со кривични за каменоломите во Лабуништа: Се загрозува на човековото здравје

Слободен печат
ДОМ го поддржува протест на жителите од Лабуништа против каменоломите што им го прават животот крајно нездрав и неподнослив. „Не се живее среде каменоломи, во...
Вести Економија

Бектеши: Раскинување на концесиите за каменоломите во Лабуништа во најкраток рок

МИА Агенција
Еден концесионер сам се откажал, а на останатите во најкраток рок ќе им бидат одземени концесиите за ископ на минерални суровини од подножјето на планината...