• јужно кинеско море

Кина и Филипините повикаа на воздржаност во Јужното Кинеско Море

Лидерот Филипините Родриго Дутерте и кинескиот претседател Си Џинпинг ја истакнаа потребата од воздржаност за да се одржи мирот во Јужното Кинеско Море, соопшти во саботата претседателскиот кабинет на Манила, пренесува Ројтерс. Двајцата лидери одржаа едночасовен телефонски самит, на кој разговараа за широк спектар на теми, вклучително и загриженоста за украинската криза и одговорите на …

Кина и Филипините повикаа на воздржаност во Јужното Кинеско Море Read More »