Tag : јавно

Вести Македонија Слајдер

ДУИ: Јавното здравје е натпартиски приоритет

Слободен печат
Изборите и кампањата се последни во агендата на нашите приоритети, затоа што сите наши човечки, интелектуални и институционални капацитети ги ставивме на располагање на победа...
Вести Македонија Слајдер

Собранието пред распуштање, договор за законот за ЈО уште нема

МИА
Пет дена пред очекуваното распуштање на Собранието, власта и опозицијата се уште ги немаат усогласено ставовите за законот за јавното обвинителство. Претседателот на Собранието, Талат...
Вести Македонија Слајдер

Се преземаат активности за расчистување на случајот со групата „Јавна соба” на „Телеграм”

МИА
Министерството за внатрешни работи презема мерки и активности за расчистување на случајот со  затворената група „Јавна соба” на социјалната мрежа „Телеграм” на која се објавувани...
Вести Македонија Слајдер

Законот за Јавно обвинителство ќе се носи без ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат
Во утрешниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ прочитајте како власта ќе се обиде на сите можни начини што ѝ стојат на располагање да...
Еспресо Шоу биз

НЕ СЕ КРИЈАТ ПОВЕЌЕ: Актерките јавно уживаат во љубовта (ФОТО)

Слободен печат
По долгото криење од јавноста, Ешли Бенсон и Кара Делевињ во последните неколку недели конечно започнаа и отворено да ја покажуваат својата љубов во јавноста....
Вести Македонија

Работна средба во Делчево за помагање на Ромската заедница

Слободен печат
Над 90 отсто редовно имунизирани деца Роми и унапреден пристап на жената Ромка до редовните гинеколошки прегледи се резултати од досегашните активности што беа презентирани...
Вести Скопје

Продолжува акцијата на Јавното претпријатие

Слободен печат
Претпријатието со тим од 256 вработени, 12 средни товарни возила, 15 мали товарни возила, 4 скипа и 2 камиони активно ја подржуваат оваа акција во...
Вести Македонија

Новиот закон за Јавното обвинителство доставен во Собранието

Слободен печат
Денеска до Собранието на РСМ беа доставени Предлог законот за ЈО и Предлог законот за именување и дополнување за Советот на ЈО. Истите се архивирани...
Вести Економија

Дебата за можностите и придобивките од јавно-приватното партнерство

МИА Агенција
„Јавно-приватно партнерство како економски модел за инвестирање” е тема на дебата што денеска ќе се одржи во Скопје. Целта е запознавање за можностите и придобивките...
Хроника

Поднесено обвинение против Ел Чека!

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Кичево поднесе обвинителен предлог против лице кое сторило продолжено кривично дело – неовластено прислушкување и тонско снимање по член 151 став 2...