24.8 C
Скопје

Tag : хемија

Вести Свет Слајдер

Самит Бајден – Путин: Не постои хемија меѓу двајцата лидери

Слободен печат
Русија е средишен проблем во американската внатрешна политика и претстојниот самит е со цел тој проблем да се менаџира и да се врати стабилноста во...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Не ми е потребен магионичар ниту волшебник, сакам хемија – Цеца откри како мажите може да го освојат нејзиното срце!

Слободен печат
– Не ми е потребен магионичар или волшебник, потребен ми е некој што може да ја разбуди таа хемија меѓу нас, вели фолк sвездата Фолк...
Забава Магазин Магазин слајдер

Прашање на кое треба сите да размислиме: Каква хемија се појавува во сексот и дали е важна?

Васко Спасоски
Што мислите? Дали е можно веднаш да се утврди сексуалната компатибилност и дали вреди да се продолжи или е подобро да не се брзате до...
Вести Македонија

Многу прашања за Охис останаа неодговорени

Метил акрилатот од кругот на „Охис” е безбедно складиран, а бетонскиот базен во кој се излеал, е исчистен, покриен со пилевина и испран со варова...
Вести Македонија

УТРЕ ПРОТЕСТ ПРЕД ПМФ: Хемичарите бараат подобри услови за работа и нов кадар

Слободен печат
Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет на УКИМ за утре најавија протест пред зградата на Институтот за хемија. Протестот е закажан...
Вести Свет

Тројца научници ја добија Нобеловата награда за хемија за развој на литиум-јонски батерии

Слободен печат
Нобеловата награда за хемија за 2019 година е доделена на тројца научници за развој на литиум-јонски батерии. Наградата им припадна на Џон Б. Гудинаф, Стенли...
Слободна ТВ

Хемичарите од Институтот за хемија приредија „пиромански спектакл“ во Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат
Професорите и студентите од Институтот за хемија и приредија „пиромански стектакл на средношколците кои ги чекаа резултатите од државниот натпревар по хемија....