Tag : Г-20

Вести Свет

Г-20 на онлајн самит ќе ги ги разгледува мерките за стабилизирање на нафтениот пазар

МИА Агенција
Вонредниот самит на Г-20 ќе се оддржи утре и ќе биде посветен на мерките за стабилизирање на нафтениот пазар, соопшти извршниот директор на Меѓународната агенција...
Вести Економија

Сиромашните држави ќе добијат помош од најразвиените индустриски држави во светот

Слободен печат
Министрите за финансии и гувернери на централни банки од Групата 20 индустриски најразвиени држави во светот ветија денеска помош за сиромашните држави што имаат долгови...
Вести Економија

Светска банка ги повика земјите од Г-20 да не воведуваат нови ограничувања на извозот

Слободен печат
Светската банка денеска ги повика земјите од Групата 20 најсилни светски економии да не воведуваат нови ограничувања на извозот на медицински средства, на храната и...
Вести Свет

Гутереш на Самитот Г-20 побара укинување на санкциите за време на пандемијата со Ковид-19

Слободен печат
Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш на Самитот на Г-20 апелираше за целосно укинување на санкциите кон осум држави, воведени воглаво од САД и...
Вести Свет

Средбата на 20-те водечки економии во светот започна

Слободен печат
Средбата на врвот на 20-те водечки економии во светот почна денеска во јапонскиот град Осака. Премиерот на Јапонија, Шинѕо Абе ги поздрави учесниците по што...
Вести Свет

Земјите од Г-20 се согласија за правила при користење вештачка интелегенција

Слободен печат
Учесниците на министерскиот состанок на земјите од Г-20 за прашањата на трговијата и дигиталната економија се договорија денеска за некои меѓународни правила при користењето технологии...