Студен туш од Атина за Србите: Нема договор за влез во Грција оваа сезона

Србите кои се надеваа дека ова лето со вакцинален картон односно со потврда дека примиле ковид вакцина ќе можат да летуваат на грчките плажи се „попарени“ откако на онлајн состанокот кој денеска го имаа грчкиот министер за туризам Харис Теокарис и српската министерка за трговија, туризам и телекомуникации Татјана Матиќ тие не постигнале никаков договор.

Претходно српските медиуми известија дека двете страни постигнале договор за воспоставување на потврда за вакцинација за доаѓање на туристи од Србија и Грција, но тоа воопшто не е точно, демантираше грчката влада преку весникот Прототема.

Како што се наведува, српската министерка за туризам побарала повеќе детали и информации за предлогот на грчката влада во врска со потврдата за вакцинација. Покрај тоа, Теокарис српската колешка ја известил за големиот интерес што владее кај Србите за посета на Грција оваа сезона.

Србите кои се вакцинирани, од 1 мај ќе можат непречено да влезат во Грција

Исто така во дискусијата која поминала во многу топла атмосфера, министрите за туризам на Грција и Србија размениле и идеи и ставови за отворање на туризмот и се договориле дека наскоро ќе ја продолжат соработката.

Поврзани вести

Десетици мигранти успеаја да се пробијат низ оградата од бодликава жица во шпанска енклава во Северна Африка

Слободен печат

Два нови реактора: Чешкиот регулатор одобри проширување на нуклеарната централа Дуковани

Слободен печат

Анкета за изборите во Франција во 2022 година: Без заеднички фронт против Мари ле Пен, Макрон би победил во вториот круг

Слободен печат

Британскиот премиер на средба со американскиот специјален пратеник Кери за климатските промени

Слободен печат

Евростат: Платите на жените во ЕУ за 14 отсто пониски од платите на мажите

Слободен печат

Протестен марш за „Јавна соба“: Држава што не постапува е држава што силува

Михаило Донев

Остави Коментар