Столтенберг: НАТО мора да ги засили обуките во Ирак за да не се повтори борбата против ИД

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата мора да ги засили своите воени операции за обука во Ирак за да се обезбеди нејзините членки да не се вратат во борба против екстремистите од Исламска држава.

– Треба да имаме силни обуки, да сториме сè, од министерствата за одбрана, институциите, командите и контролата,  до обука на силите. НАТО тоа го може. Веќе го правиме тоа, но треба да засилиме, рече Столтенберг пред европратениците во Брисел.

НАТО во 2018 година одобри воена обука во Ирак, во која би биле вклучени околу 500 војници со цел создавање на ирачки вооружени сили кои би можеле подобро да се борат против екстремистичките групи, како што е ИД.

Прочитајте и...  Вработена во Поликлиниката Чаир позитивна на коронавирус, извршена дезинфекција на објектот

Сепак, операцијата беше ставена во мирување откако американските сили на почетокот од месецов го гаѓаа аеродромот во Багдад и го убија иранскиот командант, по што ирачката Влада побара од странските трупи да ја напуштат земјата.

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат