Совршена виенска шницла, според виенски рецепт

Со векови се води дебата за потеклото на виенската шницла, но сигурно е дека била главен дел од оброците во дворот на Хабсбурзите во 15 век.

Виенската шницла (Wiener schnitzel) попозната меѓу народот како „бечка“ шницла, е традиционално австриско и германско јадење. На почетокот се приготвувало од свинско месо, а подоцна само од телешка кртина, која потоа се пржи во јајце и презла.

Со векови се води дебата за потеклото на виенската шницла, но сигурно е дека била главен дел од оброците во дворот на Хабсбурзите во 15 век.

Иако веруваме дека секој знае како да ја приготви, да се потсетиме на традиционалниот рецепт и заедно да ја усовршиме техниката.

Потребно е – 600 грама телешка кртина (шницлите се толчат до листови од 0,5 см), 30 грама брашно, 2 јајца, сол, 75 грама лебни трошки, свинска маст или масло за пржење, лимон за декорација.

Прочитајте и...  Најстариот син на Дејвид и Викторија Бекам се вери со прекрасната актерка Никола Пелц! (ФОТО)

Подготовка

Подгответе три плитки садови. Во првата ставете го брашното помешано со половина лажичка сол, во другиот сад ставете ги лебните трошки, а во третиот – изматените јајца.

Земајте една по една шницла, прво премечкајте ги во брашното, потоа во јајцата и на крајот во лебните трошки.

На добро загреано масло или свинска маст на тавата ставете ги шницлите (ставете онолку колку собираат во тавата без да се преклопат). Пржете 3 минути од едната страна, па од другата страна подеднакво исто додека добијат речиси жолта боја. Доколку шницлата се залепи за тавата, внимателно одлепете ја со помош на вилушка.

Пржените шницли извадете ги од тавата, оставете ги да се исцедат од вишокот маснотија на парче кујнска хартија и сервирајте ги со на кругови исечен лимон, компир салата или зелена салата.

Прочитајте и...  Забележана интересна промена кај Меган Маркл: Ова е новата омилена боја на војвотката која испраќа силна порака! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Северина во мини фустан ја „заскокотка“ фантазијата на фановите! (ФОТО)

Слободен Печат

Песната која беше најголемиот летен хит на Европа! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Едно од најскандалозните интервјуа во Холивуд: Вил Смит и Џејда Пикет Смит јавно разговараа за неверството! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Забележана интересна промена кај Меган Маркл: Ова е новата омилена боја на војвотката која испраќа силна порака! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најстариот син на Дејвид и Викторија Бекам се вери со прекрасната актерка Никола Пелц! (ФОТО)

Слободен Печат

Овие 5 раси на кучиња го имаат најубавото влакно! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Контроверзна и незаборавна, имала страшно детство, стотина љубовници, а од скршеното срце никогаш не се опоравила

Слободен печат

Често настинувате, уморни сте, анксиозни? Можеби ви фалат овие витамини

Слободен печат

Стил на неделата: Илина Арсова, планинарка, алпинистка и ликовна уметница

Ј.К.Д

Кој е всушност принцот Филип? Од тешко детство, бројни скандали до влез во 100-та година од животот

Слободен печат

Ипанема, eдна од најсекси плажите на светот

Слободен печат

Сонувавте дека се бакнувате? Во зависност од сонот еве што може да значи

Слободен печат