Со молотови бомби запален изборниот материјал во Скадар (ВИДЕО)

Група демонстранти фрлиле молотови бомби во четвртокот вечерта во Зонската комисија за изборна администрација (ЗКЗА), во едно средното земјоделско училиште во Бушат, регионот на Скадар при што изгоре изборниот материјал што пристигна во текот на денот за општината Вау Деја, јавува Гласот на Америка на албански јазик.

Настанот се случил по протестите на околу 200 поддржувачи на опозицијата пред Зонската комисија, кои се противат на одржувањето на изборите на 30-ти јуни.

Според полицијата, биле ранети тројца полицајци од комесаријатот на Вау Деја, регионот на Скадар. Пожарникарите и амбулантите екипи излегоа на местото на настанот, додека полицијата уапси девет осомничени лица.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат