-6 C
Скопје

Смена на директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот бараат неколку здруженија и комори

Смена на директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот бараат Здружението на угостителство и туризм при Стопанската комора на Македонија, Туристичко-угостителската комора при Сoјузот на стопански комори и Националната асоцијација за дојдовен туризам – НАИТМ.

Смената ја бараат поради некооперативност, дисфункционалност, односно непродуктивност на институцијата одговорна за промоција и поддршка на туризмот.

– Веќе подолго време институцијата има слаба продуктивност и катастрофален однос кон стопанството и Советот при Агенцијата како експертско тело во кое членуваат сите комори и бизнис асоцијации кои го третираат туризмот во Република Северна Македонија, што е резултат на лошо раководење на институцијата и немање слух за потребите на стопанството. Како последица на ваквиот однос во прашање е доведена функционалноста на институцијата која со вакво раководење нема капацитет соодветно, прецизно и навремено да ја информира Владата за состојбите во реалниот сектор, ниту поседува авторитет да ја претставува Владата пред стопанството и јавноста, со што се предизвикува штета со големи последици која се заканува да ги обезвредни сите досегашни мерки и заложби на Владата посветени на туризмот, наведуваат во денешното соопштение.

Прочитајте и...  Османи на министерски состанок на Северно-aтлантскиот Совет на НАТО

Предлагаат новиот директор да биде на предлог на реалниот сектор за што изразуваат подготвеностс веднаш да достават консензуален предлог за носител на функцијата директор на АППТСМ.

– Прифаќањето на барањето на бизнис секторот ќе претставува јасна политика на поддршка на секторот, но и поддршка на секторот кон државните политики, којашто ќе биде топло примена од реалниот сектор, велат здруженијата.

 

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар