2 C
Скопје

Следното рочиште за „Таргет-Тврдина” ќе се одржи во вторник

На следното рочиште за случајот „Таргет-Тврдина”, кое ќе се одржи во вторник, ќе бидат претставени дополнителни докази од страна на одбраната кои произлегуваат од главната расправа. Покрај тоа, на наредното рочиште ќе се изнесе и вештачењето на вештакот Ѕвонко Кочовски кој се однесува на вредноста на системот за следење на комуникации на денот на уништувањето.

Имено, на денешното рочиште и  обвинителството и одбраната предложија докази кои произлегуваат од главната расправа, а судот ги прифати.

Обвинителството во текот на расправата ги изнесе материјалните докази кои според наведеното се материјали кои УБК ги има предадено на судот, но не и на Специјалното јавно обвинителство.

Во овој предмет обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола Бошкоски, кои се во бегство во Грција, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот кабинет, Тони Јакимовски, Владимир Варелов од УБК и уште пет други лица од Управата.

Прочитајте и...  Народната банка продолжува со развој на статистиката на финансиските сметки

Според обвинителниот акт, преку три системи за следење на комуникациите во УБК, во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби. Прислушувањето директно и индиректно опфатило околу 20 илјади граѓани.

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар