Силен топлотен бран во Австралија, зголемен е ризикот од пожари

Силен топлотен бран повторно го зафати јужниот и источниот дел на Австралија, со што се зголеми ризикот од пожари, а австралискиот Завод за метеорологија очекува во следните денови температурите да урнат рекорд.

Инаку, денеска на јужната земјина хемисфера почнува летото.

– Иако горештините и топлотните бранови се вообичаени за овој период од годината, сепак оваа жештина се разликува по температурите повисоки за 18 степени Целзиусови над просечните, истакна Дин Нарамор од метеоролошкиот завод.

Поради високите температури граѓаните ги посетуваат плажите и базените за разладување.

Топлотниот бран, кој полека се движи кон североисток, го зголемува ризикот од пожари, а повеќе од 30 пожарникарски екипи се обидуваат да го локализираат огнот на локалитетот кој се наоѓа на листата на светско наследство на УНЕСКО, островот Фрејзер.

Прочитајте и...  Милевски за „широката Влада“: ЛДП нема да присуствува на таква свадба

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар