Шолц и Зеленски разговарале за зголемување на санкциите против Русија

Средба Шолц-Зеленски/ Фото EPA-EFE/UKRAINIAN PRESIDENTIALPRESS SERVICE

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека со германскиот канцелар Олаф Шолц разговарал за одбранбената помош, енергетската соработка и „зголемувањето на притисокот на санкциите“ врз Русија.

Зеленски на Твитер напиша: „Го ценам нивото на дијалог со Германија и нејзината поддршка за нашата борба“.

Украинскиот претседател претходно беше критичен за зависноста на Германија од руската енергија.

Германскиот министер за финансии рече дека неговата земја се движи „што е можно побрзо“ за да се одвикне од руската енергија, но „мора да бидеме трпеливи“.

Видео на денот