Шест совети кои ќе ви помогнат на природен начин да го намалите шеќерот во крвта!

Високото ниво на шеќер во крвта се случува кога вашето тело не може да го претвори шеќерот во крвта во енергија за клетките. Ако имате проблеми со ова и не го намалувате шеќерот во крвта, имате поголем ризик од сериозни здравствени компликации како што се срцеви заболувања, болести на бубрезите и губење на видот.

Затоа, особено ако веќе имате дијабетес, важно е често да го проверувате шеќерот во крвта за да бидете сигурни дека нивоата ќе останат во нормалата, здравиот опсег.

Покрај тоа, приближно една третина од Американците имаат пред-дијабетес – или висок шеќер во крвта – и 84% не знаат дека го имаат. Ако имате предијабетес, исто така е важно да го намалите нивото на шеќер во крвта за да го намалите ризикот од развој на дијабетес тип 2.

Прочитајте и...  Анета Николова, доктор по ветеринарна медицина: Како да го навикнете кучето да седи само дома?

Еве шест начини на кои можете природно да го намалите шеќерот во крвта со текот на времето:

1. Изгубете ги вишокот килограми и вежбајте

2. Пијте повеќе вода

3. Ограничете ги јаглехидратите

4. Зголемете го внесувањето на влакна

5. Јадете храна со низок гликемиски индекс

6. Контролирајте го стресот

Поврзани вести

Нивната љубов беше осудувана и исмејувана – Мадона (62) и нејзиното момче (26) го докажаа спротивното!

Слободен Печат

Стручњаците открија кои 6 особини треба да ги поседува секој маж кој е идеален љубовник!

Слободен печат

Најголемите заблуди за хороскопските знаци во кои сите веруваат!

Слободен печат

Карлеуша им се обрати на медицинските лица кои се борат со коронавирусот: Ова се тешки времиња за сите нас!

Слободен Печат

ФОТО: Ким Кардашијан ја опиша 2020 година со смешна фотографија од нејзината ќерка

Слободен Печат

Единствено тие не му го завртеа грбот: Џони Деп по сите скандали и судења сè уште може да смета на овој славен бренд

Слободен Печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian