Секој четврти тест е позитивен: Во Словенија, 1437 нови случаи на ковид-19

Љубљана, Словенија
Жена со заштитна маска во центарот на Љубљана, Словенија / Фото: EPA-EFE/IGOR KUPLJENIK

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 1437 новозаразени со коронавирусот, а четворица пациенти починале, соопшти денеска словенечката Влада.

Новите 1437 инфекции и секој четврти позитивен тест, според Институтот за јавно здравје (НИЈЗ), претставува значителен пораст во споредба со претходниот ден кога беа потврдени 1100 новозаразени, пренесува Бета.

Во болниците моментално има 398 пациенти кои се лекуваат од ковид-19, од кои 119 се на одделенија за интензивна нега.

Со четири нови смртни случаи, бројот на смртни случаи се зголеми на вкупно 4635 од почетокот на епидемијата.

Извор: МИА

Видео на денот