Сан Франциско забранува пушење тутун во затворени простории, дозволена е марихуана

Градските власти на Сан Франциско оваа недела гласаа за забрана за пушење во становите, со исклучок на пушењето марихуана.

Одборот за надзор на Сан Франциско гласаше со 10-1 за одобрување на потегот во вторникот. Законодавството забранува пушење внатре во згради со три или повеќе единици и во сите заеднички области, иако не важи за марихуана „за возрасни“, објави Си-Ен-Ен.

Мерката е насочена кон заштита на жителите на станот од пасивно пушење.

Претседателот на градскиот одбор за надзор Норман Ји, кој е автор на законодавството, во средата објави на Твитер дека „Пасивното пушење предизвикува штета и секој треба да има чист воздух за да дише таму каде што живее“.

Одделот за јавно здравје во Сан Франциско треба да ја спроведе мерката. Официјалните лица мора прво да се обидат да ги едуцираат луѓето што пушат внатре во станбени згради и да им помогнат на жителите кои пушат тутун, пренесе „Асошиејтед прес“.

Жителите кои ќе бидат фатени како пушат внатре може да бидат казнети со парична казна до 1000 долари дневно.

Првичното законодавство исто така се обидувало да им забрани на жителите да пушат марихуана во нивните станови. Сепак, според законот на државата Калифорнија веќе е нелегално да се пуши канабис на јавни места, а активистите истакнаа дека со предлогот ќе се отстрани легалното место за пушење марихуана.

Сан Франциско сега им се придружува на 63 други градови во Калифорнија кои применија слични забрани. Уредбата мора да помине уште еден гласање во Одборот за супервизори пред да замине на бирото на градоначалникот Лондон Брид.

Доколку ја одобри мерката, законот ќе стапи на сила 30 дена по нејзиното одобрување.

Пушењето цигари убива над 480.000 луѓе годишно во Соединетите држави, според Центрите за контрола и превенција на болести на САД. Над 41 000 смртни случаи се предизвикани од изложеност на пасивно пушење.

Видео на денот