Русија ја обвини Словачка поради испраќањето советски борбени авиони МиГ-29 во Украина

Словачка знаме/ Фото: Aleksey Butenkov / Alamy / Alamy / Profimedia

Руската Федерација ја обвини Словачка дека го прекршила договорот со испраќањето борбени авиони МиГ-29 од советско производство во Украина.

Според договорот потпишан во 1997 година, на Словачка не и беше дозволено да испраќа авиони во друга земја без согласност на Русија, соопшти федералната служба за воено-техничка соработка во Москва.

Руските власти соопштија дека тоа е непријателски чин и дека Братислава ги прекршила меѓународните обврски од договорот, кои беа објавени на веб-страницата на руското Министерство за надворешни работи.

Словачкото раководство, кое се соочува и со критики од опозицијата за испраќањето на авионите, се уште јавно не реагираше на обвинувањата на Москва, кои претходно ги изнесе и руската амбасада во земјата.

„Словачка испрати четири авиони во Украина, а ќе испрати дополнителни девет во текот на следните неколку недели“, соопшти Министерството за одбрана за германската новинска агенција ДПА.

Три од вкупно 13 авиони не се во функција и ќе се користат за резервни делови.

Повеќето од МиГ-овите беа испратени од Советскиот Сојуз во Чехословачка кон крајот на 1980-тите. По распадот на државата, Чешка и Словачка ги поделија авионите меѓу себе, при што Словачка доби дополнителни примероци од Русија во 1990-тите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот