Русија ја испрати првата серија од вакцината против коронавирусот во Белорусија

Русија ја испрати првата серија од својата вакцина „Спутник V” против ковид-19 во Белорусија на клиничко испитување, што е прва испорака во странство, соопшти денеска Рускиот Фонд за директни вложувања (РДИФ), суверен фонд на Русија.

Доброволци во Белорусија ќе почнат да ја примаат руската вакцина од 1 октомври, соопшти РДИФ, кој е поддржан од творците на вакцината.

Рускиот државен инвестициски фонд веќе постигнал договори за набавка на руски вакцини со Казахстан, Бразил и Мексико.

Претходно, исто така, беше постигнат договор за партнерство во производство на 300 милиони дози вакцина „Спутник V” во Индија.

Големи клинички испитувања, односно третата фаза, со најмалку 40.000 учесници, Русија започна на 26 август.

Прочитајте и...  Отстранувањето на Судан од американската листа ќе го олесни надворешниот долг од 60 милијарди долари

Поврзани вести

Хуманитарен концерт: Интернационална екипа ќе свири за помош на колегата Игор Пармаковски

Слободен печат

Весковски: Водоснабдувањето е нормализирано, ваков дефект се појавува еднаш на 10 години

Слободен печат

Извештај: Кинеските супер богати личности зголемија богатство за 1,5 билиони долари за време на пандемијата

Илинка Иљоска

Полициски час е на сила од денес во Словенија

Илинка Иљоска

Милошоски: Собранието ќе расправа за причините за пропаѓањето на Еуростандард банка

Слободен печат

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Илинка Иљоска

Остави Коментар