15 C
Скопје

Русија испрати 15 воени бродови во Црно Море

Русија денеска испрати 15 воени бродови во Црно Море, кои ќе учествуваат во воена вежба. Тие денеска минаа крај Керчкиот Проток кај полуостровот Крим, соопшти Руската морнарица.

Засега не е познато колку ќе траат воените маневри.

САД претходно го откажаа распоредувањето на два воени брода во Црно Море по добиените приговори од Москва, јавија турските медиуми.

Руското Министерство за одбрана вчера соопшти дека одредени морски подрачја близу Крим ќе бидат затворени со месеци поради планираните вежби, но се дополнува дека бродскиот сообраќај во теснецот нема да биде нарушен.

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар