-1 C
Скопје

Републиканците од Претставничкиот дом блокираа барање на демократите за отповикување на Трамп од функцијата претседател на САД

Мерката, која не доби едногласна согласност, е ултиматум на спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси (Демократи/Калифорнија) пред таа да покрене барање за импичмент на претседателот, по насилните протести од минатата недела на Капитол.

Републиканците од Претставничкиот дом денска блокираа резолуција со која се повикува потпретседателот Мајк Пенс и членовите на кабинетот да се повикаат на 25-от амандман и да го симнат претседателот Трамп од функцијата.

Мерката, која не доби едногласна согласност, е ултиматум на спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси (Демократи/Калифорнија) пред таа да покрене барање за импичмент на претседателот, по насилните протести од минатата недела на Капитол.

Членови на двете партии изјавија дека претседателот ги поттикнал немирите.

Пелоси рече дека ќе ја подонесе резолуцијата во Претставничкиот дом за гласање утре, ако денеска не добие едногласна поддршка.

Демократите во парламентот побараа договор резолуцијата да биде ставена на дебата веднаш, но републиканците ја запреа.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Арсовски: Може да се пофалиме дека сме една од ретките земји што напредува во индексот на Фридом Хаус

Претставничкиот дом на САД денеска објави текст за импичмент на актуелниот претседател Доналд Трамп, републиканец, поради како што наведоа – поттикнување на бунт, јави Си-Ен-Ен.

Авторите на иницијативата, која веќе е официјално доставена од  демократот Дејвид Сисилини (од Род Ајленд), се убедени дека Трамп, со своето однесување на денот на немирите во близина на Конгресот на САД, „демонстрира дека ќе остане закана за националната безбедност, демократијата и устав ако му биде дозволено да остане на функцијата “.

„Доналд Трамп изврши сериозно злосторство намерно поттикнувајќи насилство против американските власти”, се вели во документот. Забележано е дека како резултат, „толпата поттикната од претседателот Трамп на која тој зборува … нелегално влегува во Капитол, прави вандалски чин, ранува и убива службеници за спроведување на законот, им се заканува на членовите на Конгресот, на потпретседателот и на службениците во Конгресот”.

Прочитајте и...  Шверцери фрлале мигранти од брод во Африка: Им викале „ве има премногу“, загинаа најмалку 20 луѓе

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар