Реципрочни мерки: Мадрид ќе протера боливиски дипломати од земјата

Во соопштението се наведува дека станува збор за реципрочна реакција по вознемирувањето и заканите упатени за мексинаскиот дипломатски персонал и протерувањето на двајца шпански дипломати и мексиканскиот амбасадор од Ла Паз.

Шпанија ќе протера тројца боливиски службеници, соопштено е денес од шпанското Министерство за надворешни работи, пренесува „Срна“.

Во соопштението се наведува дека станува збор за реципрочна реакција по вознемирувањето и заканите упатени за мексинаскиот дипломатски персонал и протерувањето на двајца шпански дипломати и мексиканскиот амбасадор од Ла Паз.

Мексиканското Министерство за надворешни работи го повика мексиканскиот амбасадор во Боливија, Марија Тереза Меркадо, да се врати во Мексико.

Таа е повикана за да се заштити и осигури нејзината безбедност, откако Владата на Боливија ја прогласи Меркадо за непосакувана личност.

Самопрогласената претседателка на Боливија, Жанин Ањез, ѝ нареди на Меркадо и на шпанските дипломати да ја напуштат земјата во рок од 72 часа.

Прочитајте и...  Османи во посета на Австрија, евроинтеграцијата во фокусот на средбите

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција