Рама ќе ја усвои изборната реформа до крајот на годината со или без опозицијата

Изборната реформа ќе биде усвоена во текот на оваа година, со или без соработка на вонпарламентарната опозицијата.

Ова го најави албанскиот премиер Еди Рама на новинарско прашање, додавајќи при тоа дека тоа ќе се направи со сите кои тоа го сакаат.

– Реформата ќе ја направиме заедно со сите оние кои сакаат да учествуваат во процесот и ќе ја изгласаме. Во комисијата за изборни реформи, има претставници од опозицијата, но и едно празно столче за нашите пријатели од вонпарламентарната опозицијата. Нивно право е да седнат или не на тоа столче, но нема да чекаме и во текот на оваа година ќе донесеме изборни реформи, како што препораките на ОБСЕ / ОДИХР – рече Рама.

Прочитајте и...  Тедрос: Поради пандемијата прекина вакцинацијата против другите опасни болести

Од друга страна, обединетата опозиција веќе го кажа својот јасен став дека не ја признава парламентарната комисија за изборни реформи „се додека во неа има поединци кои требаше да бидат осудени за изборен криминал”.

Опозицијата, исто така, објави список на услови што владата мора да ги исполни пред опозицијата да може да се приклучи на средбите за изборни реформи. Таа уште со најава дека ќе продолжи со „националните протести” кои ги прекина „за да не го попречува процесот за отворање преговори со ЕУ”.

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат