Работните места главни жаришта на коронавирусот во Франција

Затворите и јавниот превоз, вклучувајќи ги и возовите и авионите, учествуваат само со 1 отсто, а училиштата и универзитетите со 4 отсто.

Работните места се главни жаришта на коронавирусот во Франција и претпријатијата би требало да им овозможат на работниците да работат од дома колку што е тоа можно после летните одмори, рече угледниот експерт за коронавирус.

Неделните податоци на министерството за здравство покажуваат дека од 9 мај приватните и јавните претпријатија учествувале со 22 отсто од 609 жаришта на заразата. Здравствените власти ги истражуваат речиси третина.

Податоците, кои не опфаќаат пензионерски домови и семејства, покажуваат и дека здравствените установи заедно се 16 отсто од жариштата, а пошироките семејства 14 отсто.

Затворите и јавниот превоз, вклучувајќи ги и возовите и авионите, учествуваат само со 1 отсто, а училиштата и универзитетите со 4 отсто.

„Со оглед на тоа дека претпрејатијата имаа највисока стапка како жаришта на корона, треба да пропишеме задолжително носење маски во сите затворени простории, вклучувајќи и приватни фирми“, рече Ерик Кауме, шеф на Одделението за заразни болести на прашката болница Ла Питие-Салпетриер за радио станицата Франсинфо.

Прочитајте и...  Протести во Белорусија, Тихановскаја ќе биде симболично инаугурирана за претседател (ФОТО+ВИДЕО)

Кога е тоа можно, претпријатијата би требало и натаму да им овозможат на работниците да работат од дома, додава тој, сметјќи дека тоа е разумно,.

 

Прочитај повеќе

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат

Париз ги повика Ереван и Баку на прекин на непријателствата

Слободен печат

Во Индија околу шест милиони инфицирани од коронавирус

Слободен печат

Мицкоски: Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен (ВИДЕО)

Слободен печат

Уште 148 новозаболени од коронавирус, тројца починати

Слободен печат

Заев: Порта Македонија не попречува пешачки, ниту моторен сообраќај

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се урна надвозник близу Москва, над 50 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат

Швајцарците го одбија предлогот на десницата за ограничување на имиграцијата од земјите на ЕУ

Слободен печат

Инцидентите со полицајците под лупа на Македонскиот полициски синдикат

Биланси од судирите на Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ

Слободен печат