Прв ден судење за отповикувањето на Трамп- борба за сведоци и доверливи документи

Во кулоарите на Капитол хил синоќа се дозна дека се води некаква политичка трговија за сведоци меѓу двата табора. Според „Вашигтон пост” иницијатор бил Тед Круз, републикански сенатор од Тексас.

Демократите во Сенатот го завршија првиот ден од својот настап со претставување на аргументите на обвиненијата во судот за отповикување на претседателот Доналд Трамп.

Со завршниот настап на Адам Шиф, раководител на обвинителниот тим на демократите, траеше повеќе од два часа, синоќа во доцните вечерни часови заврши првиот ден од нивното изложување аргументи.

Демократската борба во сенатската сала во суштина е борба за да се овозможи настап на бараните сведоци и да се добијат побараните класифицирани документи. Републиканците кои се мнозинство, досега гласаа “против” за сите амандмани со кои демократите побараа повикување сведоци и документи.

Во кулоарите на Капитол хил синоќа се дозна дека се води некаква политичка трговија за сведоци меѓу двата табора. Според „Вашигтон пост” иницијатор бил Тед Круз, републикански сенатор од Тексас.

Прочитајте и...  На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

Демократите сметаат дека со распит на лица кои немаат врска со непосредните наоди од обвинението, ќе се девалвира целиот судски процес и одвлече внимението од реалната ситуација – злоупотребите на Доналд Трамп, поради што тие бараат претседателот да биде отстранет од функција.

Лидерот на демократското мнозинство во Сенатот, Чак Шумер, изјави дека во никој случај нема да „тргува” со сведочење на Хантер Бајден, како што побараа некои републиканци, за во текот на судскиот процес да се добие сведочење на Џон Болтон, поранешен советник на Трамп за национална безбедност.

-Тоа не е тема за разговор, кажа тој.

Џери Надлер, кој е во тимот обвинители, изјави дека ако сенаторите не го подржат барањето на демократите за судски повик на сведоци, со тоа тие ќе „изгласаат затајување”.

Прочитајте и...  Продолжување на Дијалогот Белград-Приштина на 12 јули

Демократите засега се непоколебливи, и се надеваат дека со методични и аргументирани настапи со анализа на прикажани слајдови со видео и документирана содржина за случајот со Украина, да убедат барем четворица републиканци да гласаат за нови сведоци и доказни материјали, повикувајќи се на примерот од судењето за импичмент на поранешниот претседател Бил Клинтон.

Претседателот Трамп пак, во изјава од Давос, укажа дека демократите нема да успеат во своите намери „затоа што ние ги имаме документите”, повикувајќи се на раководната привилегија за контрола на објавување доверливи документи .

Во текот на својот настап, конгресменот Хаким Џефрис, демократ, го нападна Руди Џулијани, личнот адвокат на Трамп, како „ладнокрвен политички технолог во кампања за реизбор на Доналд Трамп”.

Прочитајте и...  Шекеринска: Договорот со Бугарија која е наш сосед и пријател, е потпишан на македонски јазик

– Затоа тој беше спомнат многупати во телефонскиот разговор (Трамп-Зеленски) од 25 јули, истакна Џефрис. Ја повтори карактеризацијата за Џулијани дадена во сведочењата за истрагата за импичмент лани, дека од некои луѓе во кругот на Трамп тој бил наречен „човечка рачна граната”.

Судењето продолжува денеска и утре со понатамошно изложување на аргументите на демократите. Адвокатскиот тим на Трамп ќе го започне својот настап в сабота.

Прочитај повеќе

Кекеновски: Гласот за „Никогаш северна само Македонија” е глас за чесните и праведните

Слободен печат

Лукаревска до младите: Вие сте силата која влече напред, со вас ќе изградиме европска, економски силна држава

Слободен печат

Мета може да го свика Советот за национална безбедност поради влошената состојба со Ковид-19

Слободен печат

Николоски: Ветуваме работни места и повисоки плати за младите луѓе

Слободен печат

Пленковиќ: Нема време за чекање, се е веќе јасно

Слободен печат

Мицкоски од Василево: СДСМ требаше малку повеќе да работат наместо да крадат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Докторката која криеше дека е заразена со корона се врати на работа на Кожната клиника

Слободен печат

Заев: Со БЕСА првпат историски и вистински формиравме мултиеничка коалиција за изборите

Слободен печат

Здравствените работници во Зимбабве бараат плата во долари

Слободен печат

СТРАВ ОД КОРОНА: Трудниците земаат кредити за да се породуваат во приватни болници

Мими Шушлеска Петкова

Построги казни за непочитување на мерките во Бугарија

Слободен печат

Јанушев: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати достоинството на земјоделецот, гарантираме сигурна откупна цена на оризот

Слободен печат