Протест во Киев против политиката на Зеленски

Во центарот на Киев се одржува протест против политиката на украиснкиот претседател Володимир Зеленски.

За време на прес-конференцијата, посветена на првата годишнина од неговото стапување на претседателската функција на 20 мај, Зеленски изјави дека нема да биде во можност да ги исполни своите обврски за време на еден претседателски мандат. Тој додаде дека ќе размисли за втор претседателски мандат, иако за време на предизборната кампања постојано наведуваше дека ќе се кандидира само за еден мандат. Шефот на украинската држава нагласи дека не е задоволен од постигнатото за една година.

На протестот учествуваат неколку стотици лица, а некои од нив носат знамиња на различни националистички организации. Демонстрантите изразуваат незадоволство од постапките на власта, вклучувајќи и во однос на Донбас.

Прочитајте и...  Еспер: САД успешно ја имплементираат Националната стратегија за одбрана

Засега протестот се одвива мирно.

Прочитај повеќе

Ангелов: Делчев, Глигоров, Трајковски, Заев – херојски постапки за кои историјата покажува и ќе покаже дека биле во право

Слободен печат

Рекорден број на новозаразени во Токио од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Кикиљас: Повеќе случаи на Ковид-19 имаме од копнените граници, отколку од авиолиниите

Слободен печат

„Гејм оф тронс“ на македонски начин во режија на ДУИ, ДПА и Алијансата

Весна Тодоровска

Регистрирани 455 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Хонгконг предупредува за можен трет бран на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жан Митрев: Со прочистување на крвта досега излечивме 25 пациенти со изразени симптоми на Ковид-19 (ВИДЕО)

Слободен печат

Кумановскиот Центар за култура започнува настани на отворено (ВИДЕО)

Слободен печат

Граѓаните сѐ уште го чекаат ветениот паркинг на местото на полициската станица

Анета Стојковска

Најголем дневен број на новозаразени од коронавирусот во Индија од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Втора несреќа за два дена, седум мигранти повредени по превртување на комбе кај Струмица

Слободен печат

Рекорден број на новозаразени во Аргентина: Над 3.600 нови случаи на коронавирус

Слободен печат