Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Најмалку 15.000 луѓе на северот на Индија се ставен во карантин, бидејќи постои сомнение дека со коронавирус ги заразил проповедник, кој и самиот починал од Ковид-19, соопштија денес тамошните локални власти.

Гуру Балдев Синг (70) веднаш по враќањето од Италија и Германија, проповедал во 15 села во индиската сојузна држава Пенџаб каде претежно живеат сики (луѓе кои практикуваат сикизам). Тој во меѓувреме се разболел и починал.

Тоа предизвика сериозни реакции во Индија. Локалните власти организираа специјални тимови за достава на храна на жителите, кои се ставени во уште построг карантин од оној што во средата беше воведен во цела Индија.

– Првото од тие 15 села се затворени од 18 март. Проценуваме дека во карантин се меѓу 15.000 и 20.000 илјади житеи – рече неименувано официјално лице и додаде дека медицинскиот персонал е подготвен за пружање помош.

Прочитајте и...  По 14.500 денари и за вработените во „Систина“ и „Брако“

Досега речиси 90 лица кои биле во директен контакт со проповедникот се заразени со коронавирус. Се очекуваат резултати за уште 200 лица од тие села, за кои постои сомнение дека биле во непосреден контакт со Синг.

Тој и неговите двајца соработници, кои исто така се заразени со вирусот, не ја почитувале изолацијата по враќањето од Европа, туку веднаш започнале да прават обиколки во селата.

Тој случај ја шокираше индија, а еден локален популарен пејач напиша песна посветена на проповедникот, со стиховите во кои се наведува дека тој одел по селата и го ширел вирусот.

Локалната полиција на Пенџаб ги повика граѓаните да ја слушаат токму таа песна која треба да служи како предупредување.

Прочитајте и...  Во Пијанечко-малешевскиот регион само еден активен случај на Ковид-19

Во Индија, земја со 1,3 милијарди жители, регистрирани се 873 заразени, од кои 19 починати од коронавирусот. Здравствените експерти семтаат дека бројот на заразени веројатно е многу поголем.

Прочитај повеќе

Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Слободен печат

Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Слободен печат

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Слободен печат

Социјалната дистанца во авионот донесува поскапи карти?

Слободен печат

Семејство по 92 години „владеење” ја изгуби власта во француската општина Бозак

МИА Агенција

Рекордно мал број загинати во сообраќајни несреќи во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

Слободен печат

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат