Пристигна косовската делегација за првата заедничка седница на двете влади

Фото: МИА

Високата косовска делегација предводена од премиерот Албин Курти, пристигна во Скопје.

Пред Владата беше организирана церемонија за официјален пречек по што следува тет-а-тет средбата на премиерите Зоран Заев и Курти.

Според агендата, предвидени се и билатерални средби на министрите од владите на двете земји.

Заедничката седница на владите ќе се одржи веднаш по средбите на премиерите и министрите и на неа, според најавите, ќе бидат потпишани повеќе меморандуми и договори за соработка од областа на инфраструктурата, дијаспората, енергетиката, економијата, туризмот безбедноста, иноваци и технолошки развој.

Во завршницата на овој настан, премиерите Заев и Курти во 13.30 часот ќе одржат прес-конференција.

Ова е прва заедничка седница на владите на Република Северна Македонија и Република Косово во полн состав.

Извор: МИА

Видео на денот