Познатата американска новинарка почина од коронавирус: Цел месец се бореше со болеста, па ја загуби битката

„Освен што беше одличен новинар, таа беше и жена со неверојатен дух“, рече нејзината колешка Сузан Зарински.

Марија Меркадер (54), водителка на Си Би Ес, почина од коронавирусот во Њујорк, пренесуваат странските медиуми. Таа, инаку се бореше со канцер цели две децении, а на крајот на февруари годинава беше на боледување и хоспитализирана од други причини.

Меѓутоа, како што се наведува, нејзиниот имунолошки систем поради претходното лекување „ја стави“ меѓу најризичните, па коронавирусот бил премногу за нејзиниот истоштен организам.

„Освен што беше одличен новинар, таа беше и жена со неверојатен дух“, рече нејзината колешка Сузан Зарински: „Беше дел од нашите животи. Дури и кога лежеше во болница ни се јавуваше да разговараме и да се бодриме меѓусебно. Имаше обичај да ни порача – го можеш тоа ти!. Ја нарекував ‘борец’. И беше борец. Ни беше драгоцена“, заклучи таа.

Прочитајте и...  Македонец од Белгија сведочи: Пред да се заразам мислев дека ковид-19 е само обичен грип

Прочитај повеќе

Во протестите во САД, новинарите станаа цел на полицијата

Слободен печат

Заев: Избори мора да има час поскоро, гласање ќе се одржи согласно безбедносните протоколи

Слободен печат

Убиството на Џорџ Флојд ја крена и Европа на нозе: Протести на солидарност со САД во Лондон и Берлин (ВИДЕО)

Слободен печат

И утре променливо облачно со локален дожд

Слободен печат

САД: Пет финансиски гиганти купија злато за две милијарди долари

Марина Дамческа

Најмалку три жртви во Индијанополис во протестите поради смртта на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Не сакале да се тестираат од страв да не завршат на респиратор!

Марина Дамческа

Во Србија од утре ново попуштање на рестриктивните мерки

Слободен печат

Фил Хоган ќе се кандидира за нов шеф на СТО

Слободен печат

Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Слободен печат

Израелскиот министер за одбрана „искрено“ жали за убиството на Палестинец со посебни потреби

Слободен печат

Во Кичево четворица кои имале контакт со заразеното лице со коронавирус се негативни

Слободен печат