Пожар утрово изгоре до темел четири бараки во Гостивар, осум семејства останаа без домови

Пожар Гостивар
Пожар на бараки во Гостивар/ Фото МИА

Во пожар што избувна рано утрово на улицата „Илинденска” во Гостивар, целосно изгореа четири бараки. Во огнената стихија нема настрадани.

Според првичните информации на жителите и очевидци, огнот се појавил утрово околу 5 часот и брзо се раширил. Од огнот настрадаа домовите на осум семејства од кои најголемиот дел се социјални случаи. Непознати се причините за настанување на пожарот, а семејствата бараат сместување, бидејќи како што рекоа, во огнот им изгореле покуќнината и сиот имот.

Заради староста на објектите и запалливиот материјал, интервенцијата на пожарникарите не била ефикасна, иако огнот бил брзо локализиран.

Извор: МИА

Видео на денот