Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Во САД од коронавирус се заразени повеќе од пет милиони луѓе, според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс објавени денеска.

Бројот на починатите во земјата од ковид 19 надмина 162.000 и се очекува да продожи да расте, а некои модели предивидуваат дека би можел да се приближи до 290.000 пред пандемијата да биде ставена под контрола.

САД успеа да го успори ширењето на заразата, но кон средината на јуни повторно се разгоре на југот и југозападот на земјата.

Вистинскиот број на заразени веројатно е поголем од потврдната статистика, зошто вирусот брзо се шири.

 

Прочитајте и...  Кон крајот на октомври можна масовна вакцинација против ковид-19 во Русија

Прочитај повеќе

Не можам да те посетам, но можам да те видам и да те слушнам

Нагорно Карабах: Ерменија се заканува со употреба на оружје со голем дострел

Слободен печат

АИ: Осуда за полицијата и судот за постапките против демонстрантите во Франција

Слободен печат

Се разгоруваат судирите во Нагорно – Карабах: Азербејџанска војска нападна војници на ерменска територија (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот парламент ќе заседава во Брисел, наместо во Стразбур

МИА Агенција

МО: Војници утринава се полесно повредени во сообраќајката на патот Струмица-Штип

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Руските научници тврдат: Има случаи на реинфекција на коронавирус, но многу малку

Слободен печат

Само олигарси и корупција – Бугарите се чувствуваат како да живеат во мафијашка држава

Слободен печат

Орбан бара оставка од потпретседателката на ЕК, ја навредувала Унгарија

Слободен печат

На Ќафасан уапсени вооружен Полјак и Индиец во обид да влезат во Македонија

Слободен печат

Дачиќ: „Веројатноста за апсење на Тачи е 99 проценти“

Слободен печат

Пожарите во Калифорнија однесоа три животи, евакуирани илјадници луѓе (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат