7 C
Скопје

Португалија иако во „локдаун” ќе избира нов претседател

Жителите на Португалија, кои главно се наоѓаат во своите домови поради строгиот „локдаун” воведен со цел да се спречи ширењето на Ковид-19 во земјата, денеска избираат нов претседател, но многумина стравуваат дека излегувањето на изборите би можело да го влоши растечкиот број на новозаразени од коронавирус, па затоа се очекува мала излезност.

Анкетите на јавното мислење покажуваат дека актуелниот претседател Марсело Ребело де Соуса од Социјалдемократската партија најверојатно лесно ќе победи на изборите за шеф на државата, кој главно има церемонијални задолженија.

Левичарската кандидатка Ана Гомеж е на второ место, според прогнозите, со 13,5 – 14,5 отсто поддршка од гласачите, а лидерот на десничарската популистичка партија „Доста”, Андре Вентура е трет со поддршка од 10 – 12,5 отсто.

Прочитајте и...  Николовски – Шилегов: Борбата против корупцијата е заедничка

Минатата недела во спроведена анкета на истражувачкиот институт ИСЦ/ИСЦТЕ, речиси две третини од испитаниците изјавиле дека изборите треба да се одложат поради пандемијата на Ковид-19. Но одложувањето на изборите би барало и промена на Уставот на земјата, за што официјални претставници изјавиле дека тоа не е можно во краток рок.

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар