Поради страв од корона вирусот, Србија ги повика граѓаните да не патуваат во Кина

Сепак, министерот ги повика сите во Србија без итна потреба да не одат во областите каде што се има појавено корона вирусот, чии симптоми се треска, малаксалост и отежнато дишење.

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, изјави денеска дека во Србија нема простор за паника по појавата на нов корона вирус во Кина, што се шири и во други земји, и дека контролата на граничните премини ќе бидат зајакната.

Лончар кажа дека Министерството за здравство е во контакт со Светската здравствена организација, но дека од таму се уште не се примени значајни препораки, како што е забрана за патување.

Сепак, министерот ги повика сите во Србија без итна потреба да не одат во областите каде што се има појавено корона вирусот, чии симптоми се треска, малаксалост и отежнато дишење.

-Бидејќи веќе знаеме за постоењето на овој вирус, ќе мора да посветиме осебено внимание затоа што не сакаме да бидеме изненадени, да дојдеме во ситуација дека не сме превзеле мерки кои можеме да ги преземеме, а она што можеме да направиме е да апелираме до сите граѓани кои живеат во Србија, во овој период, без итна потреба, да не одат во областите каде што се појавил вирусот, кажа Лончар.

Прочитајте и...  Скопјанец и кичевец пронајдени мртви во своите домови

Доколку веќе се заминати или се вратиле од овие области и имаат какви било симптоми, министерот апелираше да се јават навреме на докторите и истакна дека контролата на граничните премини во Србија ќе биде зајакната.

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека новиот коронавирус најверојатно ќе се прошири во другите делови на Кина и евентуално и во други земји во наредниот период.

-Се очекуваат повеќе случаи и во другите делови на Кина и веројатно во други земји во наредните денови, изјави портпаролот на СЗО, Тарик Јашаревиќ.

Досега во Кина, вирусот претежно е концентриран во градот Вухан, иако има изолирани случаи и во Шангај и Пекинг.

Прочитај повеќе

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Слободен печат

Апел од шпанската Влада: Жителите на Мадрид да го ограничат движењето

Слободен печат

Голема акција на Европол и ФБИ: Уапсени 179 лица, запленет пола тон дрога и оружје

Слободен печат

Фејсбук и Инстаграм поради прописите ќе ја напуштат Европа?

Слободен печат

Ковид-тест наместо карантин за патниците пред меѓународните летови, бараат авиокомпаниите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Британија со нови рестриктивни мерки: Полициски час за рестораните, казни за неносење маски, свадби и погреби со ограничен број луѓе

Слободен печат

Расте бројот на заразени во Шведска, се размислува за нови мерки

Слободен печат

Се „крчка“ нов Кривичен законик, но и Закон за кривична постапка.

Лука Андреев

Макрон ја повика Русија да објасни за труењето на Навални, нема да толерира хемиско оружје

Слободен печат

Хашки обвинител: Ќе ги гониме оние кои ќе го откријат идентитетот на сведоците против ОВК

Слободен печат

Д-р Марковски: Потребно е владино тело од 4-5 доктори кое ќе носи одлуки за да излеземе од пандемијата

Слободен печат