Под истрага две лица кои од малолетник украле Ајфон5

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица поради основано сомнение дека го извршиле кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 1 во врска со став 22 од Кривичниот законик.

-Двајцата тетовци на возраст од 22 и 21 година,  на 14 октомври, како соизвршители, со сила и закана употребена врз оштетениот, 17-годишен нивен сограѓанин, одзеле подвижни предмети со намера противправно да ги присвојат. Откако сторителите го пресретнале оштетениот на улица, го сопреле и  го удирале со тупаници, по што со закана од него одзеле 1000 денари кои ги имал со себе и мобилен телефон марка Ајфон 5- наведуваат во соопштението од ОЈО.

Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежниот обвинител му предложи на судијата на претходна постапка од Основниот суд Тетово да определи мерка притвор за осомничените лица.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Прес-конференција на МЗ, Венко Филипче

Прочитај повеќе

Сирија, Либија и коронавирусот во фокусот на разговорите на Лавров и Гутереш

Слободен печат

Се зголемува бројот на изолирани и на заразени функционери

Слободен печат

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Северна Македонија

Слободен печат

Починато лице пронајдено во камп за бездомници

Слободен печат

Пингвини од зоолошка прошетаа во празен музеј, но никој не очекуваше дека ќе реагирааат вака (ФОТО+ВИДЕО)

Клуге: Наесен можен втор и посмртоносен бран на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тачи очекува новата Влада на Косово да се формира што поскоро

МИА Агенција

Во скопска болница донесено лице во неконтактибилна состојба со пет убодни рани во стомакот

Слободен печат

Протести ширум светот поради убиството на Џорџ Флојд (ФОТО)

Слободен печат

Пукање пред пекара од паркирано возило во Прилеп

Слободен печат

Дука: Во Дебар подолго време не се направени тестирања за Ковид-19

Слободен печат

Таравари смета дека членовите на Комисијата за заразни болести потпаднале под влијание на политиката

Слободен печат