Почна пробниот попис, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се фатија за гуша - Слободен печат

Почна пробниот попис, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се фатија за гуша

Попишувачките тимови на Државниот завод за статистика од утрото почнаа со пробниот попис на населението. Процесот е електронски, а до 30 јуни ќе бидат опфатени 13 општини во земјава.

Попишувањето се врши електронски преку посебна апликација во која ги има прашањата кои се поделени во три групи – за условите за живеење, за типот на домаќинството и станбениот простор и околу 50 прашања за демографските, социјалните економските и етно-културолошките белези.

– Досега е се во најдобар ред, секаде бевме примени без проблем, оние граѓани кои не можеа да одговараат заради приватни обврски, ќе добијат извештување за друг термин – велат попишувачите.

Секој одговор на попишаното лице  ќе се проверува со претпописната база на податоци. Сите информации кои нема да се совпаѓаат ќе се сметаат за погрешни или лажни.

Од попишувачките тимови велат дека ова е законска обрвска на граѓаните, но до овој момент нема информации дали граѓните кои ќе одбијат да бидат дел од пописот, ќе се санкционираат.

Најголемата опозициска партија пак, гласно се противи на овие активности. Обвинува дека предложените законски решенија за Попис се донесени шверцерски, а доколку нема политичка средба и дебата, се заканува со бојкот.

– Доколку се истурка ваков попис ваков предлог текст без да се земат предвид барањата за средба и заедничко креирање на законот за попис, согласно меѓународните стандарди, таков попис може да ја доживее судбината на референдумот за името – велат од ВМРО-ДПМНЕ.

За власта пак, вели пописот не е политички процес, туку статистичка операција.

-Опозициската партија, ВМРО-ДПМНЕ навремено беше вклучена во сите потребни работи коишто беа во однос на носење предлог законот којшто сеуште не е во Собраниска процедура и затоа мислам дека нивните обвинувања се навистина невистинити и дека едноставно не се точни – вели Лидија Тасевска- пратеничка на СДСМ.

Пописот треба да се одржи од први април наредната година а ќе чини најмалку 8 и пол милиони евра.

Прочитај повеќе

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел,во функција на донаторската конференција за Албанија

Слободен печат

Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба”

Слободен печат

НОВА НЕСРЕЌА ВО ИРАН-Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Слободен печат

Израел денеска објави дека за прв пат ќе им овозможи на своите граѓани да патуваат во Саудиска Арабија, под одредени услови.

Слободен печат

Остави Коментар

two × one =

Прочитај повеќе

Застрашувачки снимки од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Кина нема паника од корона вирусот, тврди српски студент

Слободен печат

Повторно запалени нови контејнери во Скопје (ВИДЕО)

Одекнуваат експлозии околу американската амбасада во Ирак (ВИДЕО)

Слободен печат

Лизгалиште во Зоолошка

Слободен печат

Колариќ: Шилегов можеше да купи 5 нови машини за чистење на снег, наместо да и ги даде на „Аполоинженеринг“

Слободен печат