Пленковиќ: Нема потреба војската да ги чува границите од илегални мигранти

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ денеска изјави дека во овој момент не гледа оправдана причина за ангажирање на хрватската војска во чувањето на границата од илегални преминувања на мигранти.

– Доколку се променат сегашните околности и работата на полицијата е од таков обем што не може да ги извршува самостојно, може да се разгледаат други опции, рече Пленковиќ. – Тоа, во моментов, не е случај, истакна тој во хрватскиот Парламент.

Тој вели дека политиката на Владата е хрватските граници да бидат чувани од полицијата и дека повеќе од 6.000 полицајци го прават тоа деноноќно.

Пленковиќ потврди дека постои одреден миграциски притисок, но дека треба да се формира одбрана од можен нов бран на границата меѓу Грција и Турција.

Прочитајте и...  Месец дена по изборниот пораз: ДПС на Ѓукановиќ ќе оди на вонреден Конгрес

Прочитај повеќе

Заев на 8 октомври на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

Слободен печат

Полскиот министер за здравство со предупредување до нацијата: Можна е ескалација на пандемијата

Слободен печат

Рот со порака до Димитров: Ги исполнивте условите, преговорите треба да почнат што побргу

Слободен печат

Црна Гора: Почна новата учебна година под посебни епидемиолошки мерки

Слободен печат

Роденденско изненадување во Берлин: Михаел Рот го пречека Димитров со торта и свеќичка (ВИДЕО)

Слободен печат

Решение на Општина Центар: Рок од три дена за отстранување на челичната конструкција пред гостилницата „Аманет”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нема закон за вонредна состојба, затоа има разногласие околу уредбите

Весна Тодоровска

ВМРО-ДПМНЕ на мисла да иницира постапка за импичмент на претседателот Пендаровски

Слободен печат

Песков во име на Путин: Тврдењата на Навални се навредливи и неприфатливи

Слободен печат

Иран на секои 23 секунди пријавува нов случај на коронавирус

Слободен печат

И стар автомобил не може да се купи без кредит

Весна Дамчевска

Меркел: Дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција

Слободен печат