ОХРИДСКА УСЛУГА: Што ќе ти е фискална? Не секирај се, памтам јас!

Сезоната во македонскиот бисер Охрид е при крај, но како и од почетокот и сега цената на лежалките е изгор, пишува читател на „Слободен печат“.

За “сува” лежалка, на една од плажите, поточно за две лежалки и чадор се наплатува 150 денари од човек или за двајца 300 денари.

Кога побаравме фискална сметка или нешто слично, доколку дојдат повторно да ни побараат пари за лежалката, добивме одговор:

– НЕ секирај се, памтам јас!

Во ред ти што памтиш, но што правиме со фискалната сметка за услугата што ни ја наплатуваш?
На плажата има околу 50-тина лежалки, тоа се 7.500 денари на ден или за 30 дена тоа се 225.000 денари (или околу 3.700 евра) за кои, според неиздавањето на фискална сметка, е “добра” сума која завршува во џебот на концесионерот на плажата, пишува нашиот читател.

Прочитајте и...  Деветнаесетгодишно момче прегази жена во Охрид, починала во скопскиот Клинички центар

Прочитај повеќе

Во Кина нема локално пренесени случаи со коронавирус

Слободен печат

ЌЕ СЕ ЗГРОЗИТЕ: Мизерни услови за живот во болницата во Бардовци (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Во возовите како во фрижидер!

Слободен печат

Хорор во Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Во младите е иднината, а овие дечиња од Ѓорче Петров се доказ!

Слободен печат

ПИСМО: Ако нема акции, кредитната ќе се искористи за прочистувач на воздух кој чини цел бубрег за нашиот кумановски стандард

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скршени седишта во автобус на ЈСП (ФОТО)

Слободен печат

Деца, сакате да се лулате? Ние ви нудиме и бањање (ФОТО)

Слободен печат

Зона на самракот во Карпош 1

Слободен печат

Булевар „АСНОМ“ покриен со ѓубре (ФОТО)

Слободен печат

Ова е таа македонска (не)култура (ВИДЕО)

Слободен печат

Големи колони за влез во Србија (ФОТО)

Слободен печат