Огнен Амиџиќ на 28 години од убиството на неговиот татко: „Веќе не се надевам дека ќе ги најдат убијците“ (ФОТО) - Слободен печат

Огнен Амиџиќ на 28 години од убиството на неговиот татко: „Веќе не се надевам дека ќе ги најдат убијците“ (ФОТО)

На денешен ден пред 28 години на 9 октомври, 1991 година во Банија – Хрватска на свиреп начин беше убиен Зоран Амиџиќ, како и тројца негови колеги – дописници од градот Шабац за РТС.

На Огнен Амиџиќ (44) и неговото семејство веста им ја соопштиле двајца полицајци без никакви детали за убиството. Медиумите тогаш пишуваа и вршеле притисок на државните органи со цел да се обелодени под кои околности загинале нивните колеги.

Фото: Курир.рс

Меѓутоа, точни информации како настрадале четворицата новинари нема до ден-денеска.

– На денешен ден секогаш идеме на гроб, секогаш се собира семејството и пријателите. Еве, веќе 28 години доаѓаме и сите и ни стана како традиција. Секој ден се присетувам на тој ден. Ова е само ден кога ние се собираме и некако заедно ќе ја поделиме тагата која е во нас толку години. Многу ми е тешко да зборувам за тие работи, некои работи поминуваат, некои не, некои добиваат поинаков облик, меѓутоа секогаш во нас ќе остане голема болка и лутина – изјавил познатиот водител.

Прочитајте и...  Шокантни резултати: Повеќе од 10 сексуални партнери – поголем ризик од рак?

На прашање околу расветлувањето на убиството, Огнен признава дека повеќе не се надева дека ќе откријат кој го направил тоа.

– И понатаму не се знае кој го сторил тоа и мислам дека веќе не е возможно да бидат најдени истите. Сепак, помина толку време, искрено не се надевам – изјавил Амиџиќ за српски „Телеграф“.

Прочитај повеќе

Неодоливата Лорен Симпсон и корисни совети како да постигнете совршено тело! (ФОТО)

Слободен печат

Прекрасната Ешли Грем повторно ја воодушеви јавноста! (ФОТО)

Слободен печат

Ким Кардашијан се обиде да го бакне Кание, а тој „ладно“ ја одби! (ВИДЕО)

Слободен печат

Бојата на долната облека кај жените открива каков љубовник е таа во кревет!

Слободен печат

Ниту родителите не би ја препознале: Антониа Гиговска го промени изгледот! (ФОТО)

Слободен печат

Шокантни резултати: Повеќе од 10 сексуални партнери – поголем ризик од рак?

Слободен печат

Остави Коментар

5 × 4 =

Прочитај повеќе

Поранешната тинејџерска ѕвезда го запознала својот вереник на рехабилитација! (ФОТО)

Слободен печат

Северина се огласи откако го отстрани презимето Којиќ! (ФОТО)

Слободен печат

Шабан и Есма беа големи пријатели: Погледнете што напишал тој за неа кога таа почина (ФОТО)

Слободен печат

Пријателството помеѓу Опра и поранешниот кралски пар е во криза!

Слободен печат

Голи нозе, мини-фустан, впечатлива боја… Брижит Макрон во комбинација која малку жени би се осмелиле да ја носат (ФОТО)

Слободен печат

Поминаа 75 години од познатата битка за Иво Џима: За 36 дена загинаа 28.000 војници (ВИДЕО)

Слободен печат