29 C
Скопје

Новогодишни бастунчиња

Состојки

250 гр путер
250 гр шеќер
1 јајце
3 пакетчиња ванилин шеќер
2 лажици млеко
750 гр брашно
малку сол
црвена боја за половината тесто
шеќерни бонбони за декорација

Подготовка

Замесете тесто од сите состојки. Во едната половина ставете црвена боја и убаво премесете го тестото.

Ставете го во фрижидер да отстои еден час.

Поделете го тестото на мали топчиња. Исучете ги топчињата и спојувајте ги едно црвено и едно бело.

Превиткајте ги на врвот да добијат форма и редете ги на плех покриен со хартија. Печете ги 10-12 минути на температура од 180 степени.

Поврзани вести

ФОТО | Кое е новото момче на Цеца: Син на поранешен спортист и политичар, угостител и татко на малолетна ќерка

Слободен печат

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

Васко Спасоски

Остави Коментар