Новогодишни бастунчиња

Состојки

250 гр путер
250 гр шеќер
1 јајце
3 пакетчиња ванилин шеќер
2 лажици млеко
750 гр брашно
малку сол
црвена боја за половината тесто
шеќерни бонбони за декорација

Подготовка

Замесете тесто од сите состојки. Во едната половина ставете црвена боја и убаво премесете го тестото.

Ставете го во фрижидер да отстои еден час.

Поделете го тестото на мали топчиња. Исучете ги топчињата и спојувајте ги едно црвено и едно бело.

Превиткајте ги на врвот да добијат форма и редете ги на плех покриен со хартија. Печете ги 10-12 минути на температура од 180 степени.

Видео на денот