6 C
Скопје

Ново „затворање” во Австрија, Владата бара поголемо растојание меѓу луѓето и одреден тип маски

 Австриските власти по третпат го продолжија целосното затворање на земјата, кое ќе важи до 7 февруари 2021 година, соопшти Министерството за надворешни работи.

Воведени се нови мерки – растојанието што треба да се почитува меѓу граѓаните е зголемено на 2 метра, а од 25 јануари 2021 година во малопродажните места ќе биде задолжително да се користи маска од типот FFP-2 за сите над 14 години во трговски објекти и јавниот превоз. Бесплатни маски ќе бидат обезбедени за социјално загрозените граѓани.

Австриската влада советува воведување работа на далечина за сите што се во можност да го сторат тоа.

Училиштата остануваат затворени, а учењето на далечина продолжува.

Хотелите и рестораните остануваат затворени, а во средината на февруари ќе се направи проценка дали ќе можат повторно да се отворат во март. 

Прочитајте и...  ВИДЕО | Крај на ера: Раул Кастро се повлекува од врвот на Комунистичката партија на Куба

Извор.МИА

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар