НОВИ ДЕТАЛНИ СВЕДОШТВА ЗА ИЗЖИВУВАЊАТА НА ЕПСТАЈН: „Ми рече дека сум престара за него, а потоа ме силуваше“

Ејми Меклур (48) го обвини починатиот педофил милијардер Џефри Епстајн дека ја силувал во 1993 година, кога таа имала 21 година, а тој 40, и откако ѝ рекол дека таа е „премногу стара“ за него, пренесе српски „Курир“.

Меклур раскажа како го запознала овој контроверзен милијардер. Се започнало кога од сојузната држава Калифорнија се преселила во Њујорк за да стане модел. На една забава во велелепна палата на Менхетн, таа се запознала со мистериозен Французин, кој ѝ зборувал за Епстајн и ѝ рекол дека таа би му се допаднала на милијардерот.

Следниот ден таа се сретнала со него, а средбата детално ја опиша за медиумите.

– Ми рече да се соблечам бидејќи сакаше да биди како изгледам. Тоа и го направив, а потоа направи да се почувствувам многу лошо. Ме праша колку години имам, му реков 21, а тој се налути – рече таа.

Прочитајте и...  Боки 13 со 150 илјади евра гарантира дека нема да избега од Македонија

Потоа, според нејзините зборови, тој ѝ рекол дека таа е „премногу стара“ за него, но прашал дали може да ја заврши масажата која и ја давал.

– Потоа, тој ме принуди на орален секс – рече Ејми.

Според зборовите на жртвата, тој седнал на маса и нејзината глава ја потпрел врз него, за потоа да ја бутне на подот и да ја силува.

– Се сеќавам како врескав и му велев да прекине. Потоа ми рече дека ќе ми ја уништи кариерата ако некому кажам за ова. Направи да се почувствувам да не вредам за ништо, како да не сум вредна за неговиот труд или било што друго. Се почувствував посрамотено и глупаво – додава таа.

Прочитајте и...  Макпетрол АД продолжува да инвестира во сопствените капацитети, комплетно реновирана бензинската станица во Битола

Неколку години подоцна, таа вели дека тие повторно случајно се сретнале, но Епстајн не ја препознал Ејми Меклур.

Во моментов има 16 тужби против Епстајн, но адвокатите велат дека секојдневно примаат повици од жени кои велат дека и тие се негови жртви.

Меклур во интервју за еден британски медиуми апелираше до принцот Ендрју и Гислејн Максвел да истапат и неа и на други жртви да им ги дадат вистинските одговори, како и да објаснат зошто останале на негова страна и по првите обвиненија.

Таа упати критики до Максвел, блиската соработничка на Епстајн, и рече дека таа е полоша од Епстајн.

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција