Нови цени на горивата: Цената полека се враќа на периодот пред нафтената криза

Цените растат за 2,5 до три денари за литар гориво во малопродажба.

Регулаторната комисија за енергетика ги утврди новите цени на нафтените деривати во земјава. Информациите не се најповолни за потрошувачите бидејќи со оваа одлука цените ќе скокнат до три денари за литар. Со новите измени „Еуросупер 95″ ќе се продава по повисока цена за три денари и од ноќеска на полноч литар од ова гориво ќе чини 57,50 денари.

Цената на „Еуросупер – 98“ зајакнува за дополнителни 2,5 денари и сега литар бензин од овој тип ќе чини 59,50 денари.

И нафтата со поголема корекција. Цената расте за дополнителни 2,5 денари со што корисниците на ова гориво ќе мора да издвојат по 49,50 денари за литар.

Цената на екстралесното масло за домаќинство се позиционира на цена од 37,50 денари.

Прочитајте и...  Мицкоски: Сега коалицијата СДСМ и БЕСА на маса ја има Македонија

Според РКЕ, малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 3,929 денари за килограм во однос на цената утврдена со Одлуката минатата недела и ќе изнесува 23,427 денари.

 

Прочитај повеќе

Зајкова од „Можеме“: Го трасираме патот на позитивните промени

Слободен печат

Почина премиерот на Брегот на Слоновата Коска откако му се слошило на седница

Слободен печат

Рекорден број на новозаразени во еден ден во Бугарија: Нови 240 случаи, пет лица починаа

Слободен печат

Трамп: САД е во добра позиција, не ги слушам експертите за коронавирус

Слободен печат

Рекорд за сите времиња на Форбс: Богатството на сопственикот на Амазон надмина 180 милијарди долари

Слободен печат

Џинго: Единствена Македонија ќе го поништи Договорот од Преспа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи

Слободен печат

Картичките со пари од државата се празнат, храната поскапува

Соња Кириџиевска

Во Словенија отстранета дрвената скулптура на Меланија Трамп, откако беше запалена на 4 јули

Слободен печат

По пауза од 15 години, американските власти ќе извршат три смртни казни

Слободен печат

САД тврдат дека нови снимки докажуваат оти Северна Кореја продолжува да произведува нуклеарно оружје

Слободен печат

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ШИРИ И ПРЕКУ ВОЗДУХ: Еве што значи тоа и како треба да се заштитите

Мими Шушлеска Петкова