Нови 36 случаи на коронавирус во Словенија

Словенечката Влада објави дека во земјата се потврдени 36 нови случаи на лица заразени со коронавирусот.

Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, изминатите 24 часа се тестирани вкупно 1234 граѓани.

Со последните податоци се потврдува трендот на стабилизирање на бројот на новозаразени, што според стручните лица е доказ дека е спречено неконтролираното ширење на заразата.

Од болница се отпуштени уште девет лица кои оздравеле.

Од сите заразени на болничко лекување се наоѓаат 106 пациенти од кои само 36 се на одделениата за интензивна нега. Како последица на Ковид-19, во изминатото деноноќие починаа две лица.

Прочитајте и...  На изборите за датум најверојатно ќе победи 5 јули!

Прочитај повеќе

Британската Влада нема да го зголеми бројот на субвенционирани работници кои се на принуден одмор

Слободен печат

На изборите за датум најверојатно ќе победи 5 јули!

Соња Христовска Угриновска

Естонија со апликација за дигитални имунолошки пасоши

Слободен печат

Вамен: Најголем пад на економијата во Данска од Втората светска војна

Слободен печат

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат

Облачно време со дожд и ветер, температура до 22 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат