НОВА ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА ОД САД: Полицајци удрија и срушија 75-годишен маж на земја (ВИДЕО)

„Ројтерс“ пренесува дека на видео снимките на локалната радио станица се слуша звук сличен на пукање на коски, а потоа се гледа како срушениот демонстрант крвари од главата.

Протестите поради бруталното полициско убиство на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис траат веќе десетти ден, а полицијата синоќа во Бафало во сојузната држава Њујорк повторно употреби прекумерна сила.

Двајца полицајци со палка турнаа на земја еден демонстрант, повозрасен човек (75), кој падна на земја, а тие поминаа покрај него.

„Ројтерс“ пренесува дека на видео снимките на локалната радио станица се слуша звук сличен на пукање на коски, а потоа се гледа како срушениот демонстрант крвари од главата.

Се гледа и како кордонот продолжува да се движи, а полицаецот кој го удрил се наведнува над него се додека еден колега не го повлекува за рака и го отргнува од тоа место.

Прочитајте и...  Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Се слуша и како некој повикува итна помош, а локалното радио во својот извештај потврдува дека итната помош во меѓувреме пристигнала и помогнала повредениот човек да се внесе во возилото и подоцна објави дека тој се наоѓа во стабилна состојба.

Двајцата полицајците веднаш се суспендирани, а снимката од Бафало предизвка бес на социјалните мрежи, каде многумина го осудија потегот на полицајците.

Прочитај повеќе

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ТРАГЕДИЈА: 28-годишно момче се удави во езерото „Младост“

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат

Мицкоски: Заев е кошмар за Македонците, но е најпосакуван сон за соседите (ВИДЕО)

Слободен печат

Извршени 16 несродни трансплантации, земјава на мапата на светски центри за лекување најтешки заболувања на крвта

Слободен печат

Демонстрантите во Нови Сад на кратко блокираа полициска станица

Слободен печат

Во Бразил расте бројот на жртви од Ковид-19, во Австралија воведен карантин

Слободен печат