12 C
Скопје

Нов земјотрес во близина на Петриња

Нов земјотрес со интензитет од 3,1 степен според Рихтерова скала го погоди денеска централниот дел на Хрватска.

Епицентарот на потресот се наоѓал повторно кај градот Петриње, соопшти хрватската Сеизмолошка служба.

Истото подрачје синоќа по полноќ го потресе земјотрес со интензитет од 3,9 степени.

На 29 декември 2020 година градот Петриње беше речиси целосно разурнат од катастрофалниот земјотрес со јачина од 6,2 степена, во кој загинаа најмалку седум лица, а повеќемина беа повредени.

Прочитајте и...  Преку анализа Стопанската комора ќе ја подобрува вработливоста во пет плански региони

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар