Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Во својот настап пред делчевчани, носителот на листата во Третата изборна единица Љупчо Николовски истакна дека ова е завршен настан на коалицијата во оваа изборна единица, а за него било чест да се биде помеѓу граѓаните на Истокот во изминатите неколку дена.

– Им благодарам на тие граѓани за она на што треба да се обврземе и да го работиме во наредниот период. Колку патишта како булеварот, Делчево Ѕвегор, Делчево Пехчево, како градскиот пазар, како многу проекти кои ќе се реализираат, колку такви проекти ќе беа реалност ако парите не се инвестираа во стиропор како Белата Палата или Скопје 2014. Граѓаните ставија крај на тоа во кое во минатото се окупираа и делчевски фирми, хараа овде инспектори, ги уценуваа луѓето и знам ладно беше кога решивме да ставиме крај на тој режим, ладно е и денес, а тоа значи дека ќе победиме за големо изненадување, од тука ќе ја пратиме пораката за крај на режимот, рече Николовски.

Прочитајте и...  Дел од Карпош без вода

Тој рече дека нема дамка зад ниту еден кандидат во ИЕ 3, и затоа пред граѓаните зборува со чист образ.

– Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието. Од раскарана држава и во која некој ретко имаше верба, никој не веруваше дека Груевски ќе падне, а не денес да сме во НАТО. А го срушивме заедно со сите вас, со многу труд со пенкало и глас и ја формиравме Владата и како прв човек на централниот штаб од Делчево ќе кажам дека Владата ќе ја предводи СДСМ ова го покажуваат и сите анкети кои ги прават ренормирани институти, не институти кои на интернет не можете да ги најдете, анкети кои ја потврдуваат вредноста на СДСМ и коалицијата, но клучно е дека граѓаните два спрема еден веруваат дека  СДСМ ќе ја формира новата Влада, затоа што имаме најразнолика коалиција, која ги претставува сите и демократите и социјалдемократите, најмоќна коалиција досега додаде Николовски.

Прочитајте и...  Макрон ќе го засили француското воено присуство во Источниот Медитеран

Денес тука, додаде Николовски, даваме збор со градоначалникот, со вашата пратеничка, дека ќе се гради проектираниот пат кој го поврзува Делчево со Кочани, со граничниот премин и со Истибања, заради тоа што нашиот збор вреди.

– Останатите кандидати ги слушаме како ќе удираат боксови, тоа доволно говори дека делат, а ние ставивме крај на делбите и поделбите и покажавме како вистински да се грижите за Истокот. Ќе ги вратиме Македонците во истокот, младите ни требаат тука, да го вратиме достоинствено за сите млади луѓе тука да работата, а да ги извезуваме нашите производи Македонците дома а нашите производи во странство и затоа даваме збор дека ќе го оствариме, додаде носителот во ИЕ 3 од СДСМ и коалицијата „Можеме”, Љупчо Николовски.

Прочитајте и...  Хрватски научник: Руската вакцина е слична со онаа на Оксфорд и може да се покаже ефикасна

Тој рече дека само СДСМ се бори за НАТО и се избори и за новата развојна македонска економија, и овозможи за краток период да се потврди македонскиот јазик и денес да озвозможиме денес грчки премиер да го цитира Блаже Конески, со целата посебност со сето она што е македонско.

– На 15 јули не само што ќе победиме, туку нашата желба е многу чист мандат кој треба да дојде од граѓаните најмногу заради нашата посветеност енергија и ншата одлучност, заради кој го заслуживме овој чист мандат. Да ставиме крај на режимот за да побргу преговараме со Европската Унија, порача Николовски

На 15 јули победува коалицијата „Можеме” затоа што можеме уште повеќе, можеме уште подобро, рече на крај од говорот Николовски пред делчевчани.

Прочитај повеќе

141 заболени од Ковид-19, 175 оздравени, а двајца починаа од коронавирус

Слободен печат

Косовското собрание не го изгласа законот за вредностите на ОВК

Слободен печат

Зголемени овластувањата на британската полиција со цел да се спречи шпионажа и странско мешање

Слободен печат

Заев: Никој не е должен да биде уценуван и присилуван

МИА Агенција

Редфилд: Американците да се подготват за тешка есен каква што не сме виделе

Слободен печат

Заев: Ќе успеам да формирам Влада

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пропадна Еуростандард, клиентите останаа без плати и пензии

Весна Дамчевска

Ахмети: Во пресрет сме на донесување големи одлуки

МИА Агенција

Научниците со спротиставени мислења: Дали коронавирусот може да се пренесе преку воздух?

Слободен печат

Заев го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот Пендаровски

Слободен печат

Филипче: Комисијата предложи учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите онлајн настава

МИА Агенција

Само шест отсто од жителите на Велика Британија имаат антитела на Ковид-19

Слободен печат