НБА ѕвездите не сакаат да играат на Мундобаскет

Кошаркарската репрезентација на САД од ден на ден е се послаба и полека го губи статусот на апсолутен фаворит на Светското првенство во Кина. По денешниот отказ на Бредли Бил, селекторот Грег Попович само неколку часа подоцна остана без уште двајца нови кошаркари.

Првиот избор на драфтот и новата НБА сензација, Зајон Вилијамсон и кошаркарот на Филаделфија сиксерс, Тобајас Херис се последните двајца кои го „откачија“ селекторот Попович.

Вилијамсон сака што подобро да се подготви за дебитантската сезона во НБА лигата, а истото образложение го приложи и Херис.

Претходно на селекторот Попович, настапот на Мундобаскет во Кина , го откажаа уште и Ентони Дејвис, Џејмс Харден, Бредли Бил, Ерик Гордон, Си Џеј Меколум, додека настапот на Кајл Лаури е неизвесен поради извршената операција.

Прочитајте и...  Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

На поширокиот список на селекторот Грег Попович останнаа: Харисон Барнс, Андре Драмонд, Демиен Лилард, Кевин Лав, Крис Мидлтон, Мајлс Тарнер, Кемба Вокер, Кајл Кузма, Брук Лопез, Пол Милсап, Донован Мичел, Џејсон Тејтум, Пи Џеј Такер.

Прочитај повеќе

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат