12 C
Скопје

Навални ја издржува казната во затвор во Владимирскиот регион

 Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е префрлен во  Владимирскиот регион, каде ќе ја издржува казната во затворот во градот Покров, објави агенцијата ТАСС.

Според достапните информации, Навални вчера е пренесен во Владимирскиот регион. Тој ќе ја отслужи казната во поправната установа бр. 2 во градот Покров”, додава ТАСС.

Како што пренесува, Навални прво ќе биде ставен во карантин.

Шефот на Руската федерална казнена служба Александар Калашников вчера потврди дека рускиот опозиционер Навални е префрлен во затворска колонија надвор од Москва, каде треба да отслужи казна од две и пол години затвор.

Судот во Москва ја замени условната казна на Навални за случајот „Ив Роше” со вистинска затворска казна за повеќе прекршувања на казнените услови, а Московскиот градски суд ја потврди пресудата на 20 февруари и таа стапи на сила тогаш. 

Прочитајте и...  Жерновски до Агатангел: Иако со години фрлаше анатеми врз мене, ти посакувам брзо да закрепнеш

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар