НАТО ќе ја менува политиката поради хибридни закани од Русија?

Се очекува НАТО да ја промени својата политика поради евентуални хибридни закани кои доаѓаат од Русија, пренесува „Спутник“.

Како што наведува руската агенција, во документот „Одредување на обемот на надлежностите на НАТО“, посебно внимание е посветено на ограничувањето на Русија во источна насока.

Се оценува дека НАТО треба да формира заедници имуни на хибридни закани кои доаѓаат од Русија, а покрај тие заедници, треба да бидат вклучени и органите на локалната самоуправа, како и приватниот сектор.

Ова, пред сè, се однесува на земјите кои не се членки на алијанста, а веќе имаат искуство во тие области, како Шведска и Финска.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, претходно ја обвини Русија за мешање во внатрешните работи на суверени земји и порача дека тоа претставува најголема безбедносна закана за Европа.

Прочитајте и...  Експертите предвидуваат понатамошен раст на цената на златото

Прочитај повеќе

Забрзан пад на заразени со коронавирусот во Шведска, властите не се сигурни зошто

Слободен печат

Најмалку 32.000 луѓе во БиХ ја изгубиле работата од почетокот на епидемијата

Слободен печат

Шумското производство помало за пет отсто

МИА Агенција

СДСМ: Создаваме ново парламентарно мнозинство и нова Влада

Слободен печат

Чикаго воведува полициски час по насилствата и грабежите

Слободен печат

Здравствената агенција на ЕУ повика на повторно воспоставување на контролни мерки

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Паника во Кина: Се шири бубонската чума, уште едно село ставено во карантин по смртен случај

Слободен печат

Моментот кога Трамп беше итно евакуиран: Агент на тајната служба му кажа три збора, тој не знаеше како да реагира (ВИДЕО)

Слободен печат

Американски конвој нападнат на границата меѓу Ирак и Кувајт

МИА Агенција

Повеќе од 13 милиони луѓе во светот закрепнале од коронавирусот

МИА Агенција

На „Охридско лето” вечер концерт на полско-руското Дуо пијано 4 раце со Јулија Коќубан и Илја Максимов

МИА Агенција

Трамп напушти брифинг поради пукање во близина на Белата куќа

МИА Агенција