НАПАД ВРЗ АВТОБУС: Убиени денес лица во Кенија

Десет лица, вклучувајќи и неколку полицајци, се убиени во вооружен напад над еден автобус во Кенија. Властите се сомневаат дека овој напад е направен од милитантската група Ал Шабаб.

Автобусот се движел во област во близина на границата со Сомалија.

-Неколку луѓе, вклучувајќи и полицајци се убиени на брутален начин- се вели во соопштението на претседателсвото на Кенија.

Полицијата истакна дека во овој напад се убиени десет лица и дека цел на напаѓачите биле лица кои не се од Сомалија.

Зоната каде се случи нападот претежно е населена со етнички Сомајлици со кениско државјанство. Потпаролот на полицијата, Чарлес Овино, рече дека напаѓачите првично ги поделиле цивилите на две групи. Според него, Сомалијиците биле поделени на една страна и не беа нападнати, додека другите беа убиени.

Прочитајте и...  Бизнис заедницата ќе има даночна предвидливост: Министерството за финансии ќе воведе даночен календар

Прочитај повеќе

Ризик од „епидемиска кохабитација“: Француски пратеници апелираат на масовна вакцинација против сезонски грип

Слободен печат

Крадци фрлиле око на Студенчишкиот канал во Охрид: Украдена бродска опрема од пловни објекти

Слободен печат

Бизнис заедницата ќе има даночна предвидливост: Министерството за финансии ќе воведе даночен календар

Слободен печат

Сообраќајни контроли на МВР: Нови 339 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Ковид-19 во светот низ бројки: Заболени над 31 милион лица, 22 милиона оздравени и речиси милион починати

Слободен печат

Нови услови за пензионирање на маса: Ќе се зголеми ли товарот врз пензискиот фонд?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Холштајн за предизвиците на земјава во наредниот период: Попис, борба против корупција, правна држава, правосудство

Слободен печат

Во Македонија се дарува крв исто како да нема пандемија!

Дезинфекција на училиштата во општина Карпош пред стартот на новата учебна година

Слободен печат

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат

Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Весна Дамчевска

Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус”, археолошки локалитети за домашни и странски гости

Слободен печат