НАПАД ВРЗ АВТОБУС: Убиени денес лица во Кенија - Слободен печат

НАПАД ВРЗ АВТОБУС: Убиени денес лица во Кенија

Десет лица, вклучувајќи и неколку полицајци, се убиени во вооружен напад над еден автобус во Кенија. Властите се сомневаат дека овој напад е направен од милитантската група Ал Шабаб.

Автобусот се движел во област во близина на границата со Сомалија.

-Неколку луѓе, вклучувајќи и полицајци се убиени на брутален начин- се вели во соопштението на претседателсвото на Кенија.

Полицијата истакна дека во овој напад се убиени десет лица и дека цел на напаѓачите биле лица кои не се од Сомалија.

Зоната каде се случи нападот претежно е населена со етнички Сомајлици со кениско државјанство. Потпаролот на полицијата, Чарлес Овино, рече дека напаѓачите првично ги поделиле цивилите на две групи. Според него, Сомалијиците биле поделени на една страна и не беа нападнати, додека другите беа убиени.

Прочитајте и...  Руски авион се вратил на аеродромот поради закана од бомба

Прочитај повеќе

Вучиќ свикал итен состанок со министрите

Слободен Печат

Републиканците под притисок: Советник има докази против Трамп?

Слободен Печат

Ахмети: Бараме владеење на правото преку ветингот

Слободен печат

„ЖЕТОН ЗА КУЛТУРА“: Бесплатен билет за музеј или претстава доколку не користите автомобил во Виена

Слободен печат

Туристи од Тајван во Шибеник носеле натпис „Не сме од Кина“ (ФОТО)

Слободен Печат

Наскоро на Фејсбук страната на 1ТВ ќе бидат откриени лицата кои стојат зад тивката ликвидација на Боки 13

Слободен печат

Остави Коментар

5 × 3 =

Прочитај повеќе

Објавено името на амбасадорот на Велика Британија во ЕУ по Брегзит

Слободен Печат

Странски дипломати ја осудија прекумерната сила на ирачките безбедносни сили врз демонстрантите

Слободен печат

Нова виза по Брегзит: Брз влез во Велика Британија за научници, математичари и истражувачи

Слободен Печат

Макрон: Антисемтизмот неподносливо се враќа

Слободен Печат

Манчевски: Нема системски притисок врз вработените во администрацијата

Слободен печат

Пожар „проголта“ 37 бродови во Алабама, осум лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат